V socialistickom Československu bola dostupná kompletná parenterálna výživa, ktorá sa vyrábala VÚ Roztoky u Prahy. Využívala sa v nemocniciach na oddeleniach ARO a metabolických JIS interných oddelení. Enterálna výživa sa zabezpečovala mimoriadnym dovozom na pacienta, vo veľkom dostupná nebola.
Rozvoj prirodzenej výživy obyvateľstva a dietológie odborne a metodicky koordinoval VÚVL (Výskumný ústav výživy ľudu) so sídlom v Bratislave. V nemocniciach sa dodržiaval Nemocničný diétny systém. V každej nemocnici bol ustanovený ústavný dietológ a vedúca asistentka liečebnej výživy, ktorí pracovali na OLVaZS (oddelenie liečebnej výživy a závodného stravovania).
Po revolúcii sa na farmaceutickom trhu etablovala i enterálna výživa, nemocnice ju kupovali pre stravovacie prevádzky, využívala sa v diétnom systéme ako nutričné doplnky.
V roku 1991 bola založená Slovenská spoločnosť pre parenterálnu a enterálnu výživu.
Založila ju štvorica lekárov, predstaviteľov nosných klinických odborov v Rooseveltovej nemocnici:
MUDr. Gábor Drahoslav, primár OKB
MUDr. Kollárik Vladimír, primár ARO
Doc. MUDr. Kothaj Peter CSc, prednosta Chirurgickej kliniky
MUDr. Mária Voleková, ved. lek. Metabolickej JIS
Prezidentkou spoločnosti sa stala MUDr. Mária Voleková, Rooseveltova nemocnica
Viceprezidentom bol MUDr. Vladimír Kollárik, Rooseveltova nemocnica
Vedeckým sekretárom bol MUDr. Jozef Firment, Primár ARO NsP Prešov
Odborným cieľom spoločnosti bol rozvoj klinickej výživy v celom rozsahu, so spustením odborných aktivít, ktoré sa dovtedy na Slovensku nerealizovali. Predovšetkým išlo o rozvoj enterálnej výživy a rozvoj domácej parenterálnej výživy.
Chronologické poradie vývoja SSPEV
Všetky aktivity v oblasti klinickej výživy boli postavené na báze osobného entuziazmu jednotlivcov, chýbalo koncepčné riešenie.
Až roku 2006 sa podarilo presadiť vydanie Odborného usmernenia organizácie klinickej výživy v nemocniciach, vo Vestníku MZ.
Autor: MUDr. Mária Voleková